Promotion & Tenure Committees

You are here

College of Arts and Sciences

PROMOTION COMMITTEE

  • Michael Kramp, English (Humanities/Arts) 2024 
  • David Casagrande (Chair), Sociology & Anthro. (Social Sci.) 2024(LOA CY 2024)
  • Garth Isaak, Mathematics (Natural Science) 2025
  • Kiri Lee, MLL (Humanities/Arts) (At-Large) 2025
  • Almut Hupbach, 2026, (Psychology) (At-Large) 

TENURE COMMITTEE

  • Xiaoji Xu (Chair), Chemistry (Natural Science) 2024
  • William Bulman, History (Social Science) 2024
  • Suzanne Edwards, English (Humanities/Arts) 2025
  • Danielle Lindemann, Sociology & Anthro. (At-Large) 2025
  • Mellie Katakalos, Theatre (At-Large) 2026 (LOA Fall 2023)
    • Sera Cremonini, Physics (Replacement Fall 2023)

CAS Promotion and Tenure Guidelines

College of Business

PROMOTION AND TENURE COMMITTEE

  • Jae Bum Kim, ACCT, 2026
  • Eric Fang, MKT,  2024
  • David Zhang, DATA, 2026
  • Sterling Xuemin Yan, FIN, 2024
  • Andreea Kiss, MGT, 2024
  • Alex Nikolsko-Rzhevskyy, ECO, 2025
  • James Dearden, ECO, 2025
  • McKay Price, FIN, 2025
 
College of Education

PROMOTION AND TENURE COMMITTEE

  • Al Bodzin (2024) Chair
  • Bridget Dever (2026)
  • Brook Sawyer (2025)
Outside faculty
  • Susan Barrett (2024)
  • Angeliki Nicolopoulou (2024)

COE Promotion, Tenure and Reappointment Guidelines

College of Health
Department:
  • Chris Dailey (chair)
  • Lisa Lindley
  • Tracy Nichols
  • John Hughes
  • Ed Gomez
  • Vinod Namboodiri
 
College:
  • Michael Gusmano (Chair)
  • Albert Liu
  • Hyunok Choi
  • Bilal Khan
  • Won Choi

COH Promotion and Tenure Guidelines

PC Rossin College of Engineering and Applied Science

PROMOTION COMMITTEE

  • Xuanhong Cheng, BIOE, 2026
  • James Ricles, CEE, 2026
  • Chris Kiely, MSE, 2026
  • Robert Storer, ISE, 2024
  • Manoj Chaudhury, ChBE, 2024
  • Herman Nied, MEM, 2025
  • Zhiyuan Yan, ECE, 2025
  • Hank Korth, CSE, 2025

TENURE COMMITTEE

  • Nader Motee, MEM, 2024
  • Jeff Rickman, ChBE, 2024
  • Parv Venkitasubramaniam, ECE, 2025
  • Jonas Baltrusaitis, ChBE, 2025
  • Sibel Pamukcu, CEE, 2025
  • Mooi Choo Chuah, CSE, 2025
  • Yevgeny Berdichevsky, BIOE, 2026
  • Ted Ralphs, ISE, 2026