Promotion & Tenure Committees

You are here

College of Arts and Sciences

PROMOTION COMMITTEE

  • Stavola, Michael (Chair) Physics (At-Large) 2023 
  • Kramp, Michael English (Humanities/Arts) 2024 
  • Casagrande, David Sociology & Anthro. (Social Science) 2024 
  • Isaak, Garth Mathematics (Natural Science) 2025 
  • Lee, Kiri MLL (Humanities/Arts) (At-Large)2025 

TENURE COMMITTEE

  • Matthews, Richard Political Science (At-Large) 2023 
  • Xu, Xiaoji Chemistry (Natural Science) 2024 
  • Bulman, William (Chair) History (Social Science) 2024 
  • Edwards, Suzanne English (Humanities/Arts) 2025 
  • Lindemann, Danielle Sociology & Anthro. (At-Large) 2025

CAS Promotion and Tenure Guidelines

College of Business

PROMOTION AND TENURE COMMITTEE

  • Beibei Dong, Marketing, 2023
  • Eric Fang, Marketing, 2024
  • Zach Zacharia, DATA, 2024
  • Sterling Xuemin Yan, Finance, 2024
  • Seth Richards-Shubik, Economics, 2023
  • Parveen P. Gupta, Chair, Accounting, 2022 (Chair)
  • Jim Dearden, Economics, 2022  (Temporary Chair)
  • Judith McDonald, Management, 2022
  • Jae Bum Kim, Accounting 2024
College of Education

PROMOTION AND TENURE COMMITTEE

  • Al Bodzin, Chair 2024
  • Brook Sawyer, 2022
  • Lee Kern, 2023
  • Ageliki Nicolopoulou, 2024
    • Linda Lowe-Krentz (Replacing Ageliki Nicolopoulou for AY 23)
  • Susan Barrett, 2024
    • Floyd Beachum (Temporary for 2022 - 2023)
    • Chris Daley (Temporary for 2022 - 2023)

COE Promotion, Tenure and Reappointment Guidelines

College of Health

At this time, ad hoc committees are being formed for each faculty member under review.

COH Promotion and Tenure Guidelines

PC Rossin College of Engineering and Applied Science

PROMOTION COMMITTEE

  • James Ricles, CEE, 2023
  • Chris Kiely, Mat Sci, 2023
  • Anand Jagota, BIOE, 2023
  • Robert Storer, ISE, 2024
  • Manoj Chaudhury, ChBE, 2024
  • Zhiyuan Yan, ECE, 2025
  • Hank Korth, CSE, 2025
  • Herman Nied, MEM, 2022

TENURE COMMITTEE

  • Ted Ralphs, ISE, 2023
  • Xuanhong Cheng, 2023
    • Yaling Liu, BIOE, 2023
  • Arkady Voloshin, MEM, 2024
  • Jeff Rickman, MatSci, 2024
  • Parvathinathan Venkitasubramaniam, ECE, 2025
  • Jonas Baltrusaitis, ChBE, 2025
  • Sibel Pamukcu, CEE, 2025
  • Mooi Choo Chuah, CSE, 2025